Długi finansowy rozbieg zarobków kobiet
Luka płacowa pokazuje różnice w zarobkach w branżach, ale także ilustruje, co dzieje się na rynku pracy, gdy kobiety zbliżają się do wieku emerytalnego.
– Największa różnica między zarobkami mężczyzn i kobiet występuje u pracowników w wieku 35–44 lata i wynosi 10,9 proc., co można przypisać tzw. karze za macierzyństwo – zwraca uwagę Sebastian Sajnóg, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Tak wynika z najnowszych informacji o zarobkach w gospodarce narodowej w marcu, które podał właśnie GUS. Analiza dotyczy zarobków przeciętnych i mediany (czyli wartości środkowej, przy której 50 proc. zarabia mniej, a drugie 40 proc. więcej pieniędzy).
To, że luka przybrała rożną wartość dla pracowników w różnym wieku, ekonomista tłumaczy wpływem wieku emerytalnego: tego, że jest wcześniejszy dla pań niż panów. Z danych GUS wynika, że luka płacowa rośnie z 5,7 proc. (w przypadku mediany zarobków) wśród pracowników młodszych niż 25-letni do prawie 11 proc. w przypadku osób 35–44-letnich. Potem się zmniejsza, by zginąć w przypadku osób 55-letnich i starszych. Wówczas to kobiety...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta