Nie oczekujemy dotacji, ale zamówień polskiej armii
Samodzielnie podołamy budowie fabryki amunicji – aktualny stan zaawansowania i jego przygotowania dają duże szanse sukcesu – mówi Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB.
Na niedawnych targach zbrojeniowych w Kielcach Grupa WB podpisała z koreańskim koncernem Hanwha Aerospace porozumienie mówiące o tym, że będziecie budować w Polsce pociski rakietowe do wyrzutni K239. Jaki jest koszt budowy takiego zakładu?
W ramach tego potencjalnego joint venture strona koreańska wnosi dokumentację i technologię wytwarzania pocisków rakietowych, z kolei Grupa WB zobowiązuje się do stworzenia zakładu produkcyjnego na terenie Polski.
Czyli obie strony wykładają po kilkaset mln zł?
Mniej więcej. To jest tajemnica handlowa.
Jaki będzie w tym udział Skarbu Państwa?
Skarb Państwa ma pośrednio przez PFR 26 proc. udziału w WB Electronics. Żadna dotacja nie jest potrzebna.
Ale żeby zacząć budowę, musicie podpisać kontrakt z Agencją Uzbrojenia na dostawę takich pocisków?
Polska zamówiła w Korei Południowej zestawy artylerii K239 Chunmoo i pociski do tych wyrzutni. Jednym z elementów wdrażania tych zakupów jest proces polonizacji, czyli przeniesienia produkcji rakiet do Polski. By realizować kolejne dostawy pocisków, one muszą być produkowane w Polsce. I dlatego doszło do tego partnerstwa między Grupą WB i Hanwha Aerospace. By to się zmaterializowało, powołaliśmy specjalny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta