Jak rozliczyćVAT od sprzedaży gier planszowych
Dostawa gier planszowych bez użycia komputera nie jest świadczeniem usługi elektronicznej. Jest to dostawa towaru.
∑ Przedsiębiorca jednoosobowy tworzy i sprzedaje gry planszowe dla dzieci i dla dorosłych. Chodzi o gry papierowe typu warcaby, które są przez przedsiębiorcę oferowane np. na Allegro i które są nabywcom wysyłane przez przedsiębiorcę np. kurierem lub pocztą tradycyjną. Przedsiębiorca ma siedzibę w Polsce, nie prowadzi działalności w zakresie gier hazardowych, jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT oraz jako podatnik VAT-UE. Gry nie są sprzedawane za pośrednictwem Internetu poprzez platformę elektroniczną, tzn. nie są to gry dostępne poprzez link albo hasło i login. Użytkownicy mogą grać w gry „przy stole”. Przedsiębiorca planuje sprzedawać gry także do krajów UE i poza UE, ale nie wiadomo czy sprzedawana gra trafi do osoby fizycznej czy do firmy. Wysyłka towaru będzie dokonywana z terytorium Polski. W jaki sposób należy opodatkować sprzedaż gier planszowych podatkiem od towarów i usług? – pyta czytelnik.
Sprzedaż gier planszowych nie musi stanowić świadczenia usług elektronicznych. Jeśli nie są to gry społecznościowe oferowane w serwisie internetowym, to nie będą one także opodatkowane na podstawie ustawy o grach hazardowych. Jeżeli przedsiębiorca sprzedaje gry planszowe i nie są one dostępne online, to na gruncie przepisów ustawy o VAT jest to dostawa towaru.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta