Jak podzielić nieruchomość – 14 pytań i odpowiedzi
Podział nieruchomości nie zawsze jest dopuszczalny – ograniczenia mogą wynikać m.in. z planu zagospodarowania przestrzennego. Procedura podziału wszczynana jest na wniosek podmiotu zainteresowanego. Dokumentację musi przygotować geodeta z uprawnieniami.
Podział nieruchomości na mniejsze działki może się odbywać w różnych procedurach. Może nastapić zarówno w postępowaniu cywilnym przed sądem powszechnym (np. w przypadku zniesienia współwłasności) jak i organem administracji publicznej. W tym poradniku skupimy się na najbardziej typowej i popularnej metodzie, tj. podziale na wniosek właściciela, oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania. W następnej części opowiemy o bardziej specyficznych przypadkach, jak np. procedura scaleniowa czy podziały pod wydzielenie dróg publicznych.
1.
7
Kiedy podział nieruchomości gruntowej jest dopuszczalny?
Podstawowym kryterium ustalającym możliwość podziału działki jest to, czy jest ona objęta ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
∑ Warunek I - zgodność z planem miejscowym
Jeżeli działka jest objęta planem miejscowym, to podstawowym kryterium jest zgodność z tym planem, zarówno pod względem przeznaczenia terenu, jak i możliwości zagospodarowania wydzielonych działek gruntu (art. 93 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami – dalej u.g.n.).
Badanie zgodności z planem miejscowym polega na sprawdzeniu, czy proponowany podział nie jest sprzeczny zarówno z częścią tekstową, jak i graficzną tego planu. Organ musi ustalić, czy projekt podziału stwarza możliwość realizacji celu i przeznaczenia terenu, określonego w planie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta