Jaka przyszłość stosunków ukraińsko-polskich?
Mimo burzliwej historii oba kraje znajdują drogę do wzajemnego zrozumienia i współpracy. Ukraina i Polska mogą być ważnymi graczami w zmieniającej się Europie.
W Ukrainie obchodzimy 16 września 2024 r. rocznicę podpisania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską. Dlaczego akurat wtedy? Bo dokładnie tego dnia Rada Najwyższa Ukrainy i Parlament Europejski jednocześnie ratyfikowały umowę podczas telekonferencji, a Petro Poroszenko, ówczesny prezydent, podpisał ustawę ratyfikacyjną natychmiast po tym wydarzeniu. Dla Ukraińców to nadal jeden z najważniejszych dokumentów we współczesnej historii kraju. W trakcie wojny z Rosją, którą prowadzimy od dwóch lat i codziennie walczymy o niepodległość, to wydarzenie symbolizuje nasze aspiracje do europejskich wartości, demokracji, wolności i dobrobytu gospodarczego. Przy tej okazji chciałbym skupić się na przyszłości stosunków ukraińsko-polskich.
Historia stosunków między Ukrainą i Polską zawsze była burzliwa. Ale nawet w najciemniejszych czasach nasze narody znalazły drogę do wzajemnego zrozumienia i współpracy. Dziś, gdy nasze kraje ponownie znalazły się na historycznym rozdrożu, jestem przekonany, że przyszłość naszych stosunków będzie jasna i silna.
Przypomnijmy rok 1989, kiedy to Polska, po dziesięcioleciach sowieckiej opresji, jako pierwszy kraj bloku wschodniego utorowała drogę demokracji, doprowadzając do upadku komunizmu w Europie. Ten przykład stał się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta