Awersja do wydatków na administrację
Świadomość na co i ile państwo wydaje, zmniejsza poczucie marnotrawienia pieniędzy – wynika z analizy polskich ekonomistów.
Co się stanie, gdy uzmysłowi się obywatelom, na co państwo wydaje publiczne pieniądze? To pytanie zadali sobie polscy ekonomiści. Artykuł Jakuba Sawulskiego (SGH), Nikodema Szewczyka (NHH Norwegian School of Economics) i Anety Kiełczewskiej (Polski Instytut Ekonomiczny) ukazał się w piśmie naukowym „European Journal of Political Economy”.
Na co państwo wydaje
Punktem wyjścia był eksperyment z 2021 r., w którym zapytano Polaków o szacowaną przez nich skalę wydatków państwa na poszczególne dziedziny życia.
Wynikało z niego, że ponad dwukrotnie zaniżali udział nakładów na emerytury. Przeciętnie szacowali, że wynoszą one 15 proc. całości, choć w rzeczywistości sięgają 34 proc. Sądziliśmy też, że dużo więcej niż w rzeczywistości państwo wydaje na ochronę środowiska (szacunek 9 proc. vs. 3 proc. naprawdę). Z kolei znacznie przeceniliśmy m.in. skalę tego, ile państwo łoży na administrację publiczną (szacunek 16 proc. vs. 6 proc. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta