Rak głowy i szyi – realne zagrożenie!
Nowotwory głowy i szyi atakują skrycie. Dają objawy podobne do zwykłej infekcji, ale bardzo szybko się rozwijają. Ich wczesne wykrycie daje szansę na całkowite wyzdrowienie – mówi prof. Wojciech Golusiński, onkolog.
Panie profesorze, 16 września br. rozpoczął się 12. Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi „Make Sense Campaign”. Proszę nam przybliżyć założenia tego wydarzenia.
Celem tej kampanii jest zwiększenie świadomości na temat wczesnych objawów nowotworów głowy i szyi. Ma to podstawowe znaczenie w szybkim rozpoznaniu i leczeniu raka głowy i szyi. Flagowe przesłanie kampanii to motto „Jeden przez trzy“, wypracowane przez wiodących ekspertów z dziedziny nowotworów głowy i szyi w Europie. Lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować pacjenta do laryngologa, jeżeli u chorego wystąpi którykolwiek z poniższych objawów i trwa dłużej niż trzy tygodnie: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie i/lub białe lub czerwone plamy w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, ból i/lub trudności przy przełykaniu, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa.
Dlaczego akurat trzy tygodnie?
Bo zwykła infekcja trwa do trzech tygodni. Objawy utrzymujące się powyżej tego okresu są alarmującym sygnałem o rozwijającym się nowotworze.
Co rozumiemy pod pojęciem nowotworów głowy i szyi?
Nowotwory głowy i szyi są zlokalizowane w obszarze od obojczyka w górę, z wyjątkiem gałki ocznej i ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta