Budowa domu studenckiego z 8-proc. stawką VAT
Pokój w domu studenckim spełnia funkcję mieszkalną dla studentów, ponieważ zaspokaja ich potrzeby mieszkaniowe. Zamieszkanie w takim lokalu różni się od pobytu w hotelu czy ośrodku wypoczynkowym, które nie zaspokajają potrzeb mieszkaniowych. Usługa budowy domu studenckiego jest zatem opodatkowana stawką VAT w wysokości 8 proc. jako usługa budowlana w ramach programu mieszkaniowego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 października 2024 r. (I FSK 802/24).
Istotą sporu była klasyfikacja usługi budowy domu studenckiego na potrzeby określenia stawki VAT. Spółka wnosiła o zastosowanie 8-proc. stawki VAT twierdząc, że budowa domu studenckiego (z częścią usługową) jest związana z obiektami objętymi społecznym programem mieszkaniowym. Dyrektor KIS wydał jednak wiążącą informację stawkową (WIS), w której stwierdził, że budowa domu studenckiego powinna zostać sklasyfikowana do działu 41 PKWiU i opodatkowana stawką VAT 23 proc. Spółka złożyła odwołanie, argumentując, że dom studencki jest budynkiem mieszkalnym stałego zamieszkania, co powinno kwalifikować go do niższej stawki VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej utrzymał swoje stanowisko, wskazując, że budynek domu studenckiego nie spełnia definicji budownictwa mieszkaniowego stałego zamieszkania ani nie jest objęty społecznym programem mieszkaniowym, co wyklucza zastosowanie niższej stawki VAT. Zdaniem organu podatkowego pojęcie "stałe zamieszkanie" nie jest zdefiniowane w przepisach o VAT ani w klasyfikacji PKOB, która mówi o wykorzystywaniu budynku do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta