Sytuacja Europy staje się trudna.Ekspansja Chin i słabość Niemiec
Europa będzie ofiarą działań protekcjonistycznych, a skoro odczują je Niemcy, to odczuje je także Polska – przekonuje Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i Regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Amerykanie wybrali nowego prezydenta, to oznacza zmianę całej administracji, zmiany na szczytach władzy. Jak to może wpłynąć na rynki globalne, no i na polską gospodarkę?
Wybór Donalda Trumpa w ostatnich dniach, a nawet tygodniach przed wyborami był spodziewany, choć wyniki sondażowe wskazywały, że szanse kandydatów na wygraną są zbliżone. Pierwsze reakcje rynkowe na wynik wyborów były więc w miarę spokojne. Dolar umocnił się w odniesieniu do złotego, ale też oczywiście do euro. Reakcje nie były tak silne, jak można było się spodziewać jeszcze kilka miesięcy temu.
Co będzie dalej?
Trump bardzo dużo obiecywał w kampanii wyborczej. Doskonale wiemy, że wszystkie obietnice nie zostaną spełnione. To, co prawdopodobnie będzie wprowadzane, czyli na przykład obniżka podatku dla przedsiębiorstw z 21 do 15 proc. czy różne działania wspierające gospodarstwa domowe, może stanowić pewną presję inflacyjną w Stanach Zjednoczonych. Spowoduje to, że Amerykański Bank Centralny, jeżeli nadal będzie obniżał stopy procentowe, to ostrożniej, niż to było prognozowane. A stopy na wyższym poziomie będą też przyciągały kapitał i sprzyjały dalszemu umacnianiu dolara.
To poważne wyzwanie dla innych regionów świata, także dla Europy. Strefa euro znajduje się w dosyć dużej zapaści, zwłaszcza jeżeli chodzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta