Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prof. Mirosław Gronicki: Mamy jeszcze tylko trzy lata na reformy gospodarki w Polsce

25 listopada 2024 | Prognozy gospodarcze: | Paweł Rożyński
Prof. Mirosław Gronicki, b. minister finansów ocenia, że 4 proc. wzrost PKB szybko nie nastąpi
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Prof. Mirosław Gronicki, b. minister finansów ocenia, że 4 proc. wzrost PKB szybko nie nastąpi

Mamy ograniczać deficyt do 2,9 proc. w ciągu czterech lat, co zapowiedział minister finansów Andrzej Domański. Nie wierzę, że to się uda – mówi prof. Mirosław Gronicki, ekonomista, były minister finansów.

W obecnej sytuacji na świecie i w Polsce trudno być chyba wielkim optymistą. Napływa coraz więcej niepokojących sygnałów. Jak pan widzi przyszłość naszej gospodarki?

Przyszłość polskiej gospodarki zależy od tego, co się dzieje w gospodarce światowej. I tego, co sami dokładamy. Na świecie nie ma wielkiego ożywienia, panuje względna stabilizacja. Europa oczywiście odstaje, Chiny trochę się chłodzą, chociaż – jak ostatnio słyszymy – chcą pobudzić gospodarkę potężnym impulsem fiskalnym. Jesteśmy bardziej zależni od spraw, które dzieją się w Europie. Jeśli Niemcy słabną, to i my mamy problem, choć mniejszy niż Czechy i Węgry, które mają znacznie większy udział eksportu do tego kraju niż my.

Sytuacja w Niemczech wygląda dość dramatycznie.

Tu bym trochę tonował. To jednak jest wielka gospodarka i nie jest tylko uzależniona od eksportu. Udział eksportu w niemieckiej gospodarce jest niższy niż w polskiej. Popyt wewnętrzny hamuje to staczanie się niemieckiej gospodarki. Ostatnio pojawiły się tam nieoczekiwanie trochę lepsze odczyty.

Ożywienie w Polsce osłabło. Dlaczego?

To pokłosie ostatnich czterech lat. Już w 2019 roku mieliśmy do czynienia ze spowolnieniem w Polsce, potem był koronawirus, którego wpływ nasza gospodarka odczuła mniej niż inne, ale i tak mieliśmy pierwszy raz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13035

Wydanie: 13035

Spis treści
Zamów abonament