Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spieniężenie odziedziczonego majątku – jakie podatki trzeba zapłacić

25 listopada 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Wojciech Kaptur

Opodatkowanie sprzedaży składników majątku zależy od rodzaju aktywów, ich wartości i od tego, jak długo były posiadane przez spadkodawcę. Zupełnie inne skutki wystąpią, gdy majątek został przekazany do fundacji rodzinnej.

Samo otrzymanie majątku w spadku wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od spadków i darowizn. W przypadku najbliższej rodziny (np. dzieci, małżonka, rodziców) zwykle obciążenie to nie wystąpi ze względu na zwolnienie. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż odziedziczonego majątku i otrzymanie z tego tytułu środków to już zupełnie inne zdarzenie podatkowe. Może ono podlegać podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PIT), podatkowi od towarów i usług (gdy majątek jest sprzedawany w ramach działalności gospodarczej) oraz daninie solidarnościowej.

∑ Po jakim czasie nie trzeba płacić PIT od sprzedaży majątku otrzymanego w spadku?

W powszechnej świadomości utrwaliło się przekonanie, że sprzedaż nieruchomości po upływie pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło ich nabycie, jest neutralna podatkowo (w przypadku ruchomości okres ten wynosi sześć miesięcy). Warto jednak pamiętać o dwóch kwestiach:

1.

7

Po pierwsze, zasada ta dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy sprzedaż aktywów następuje poza działalnością gospodarczą (z wyjątkiem wykorzystywanych w działalności nieruchomości o charakterze mieszkalnym).

2.

7

Po drugie, w odniesieniu do nieruchomości istotna jest data ich nabycia przez spadkodawcę. W praktyce może to oznaczać, że spadkobierca będzie mógł sprzedać odziedziczoną nieruchomość zaraz po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13035

Wydanie: 13035

Spis treści
Zamów abonament