WSA: brak parafki radcy prawnego na projekcie nie może przekreślać inicjatywy obywateli
Wymogi formalne i proceduralne w odniesieniu do projektów obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej powinny być ograniczone do minimum.
Taki wniosek płynie z niedawnego wyroku Wojewódzkie- go Sądu Administracyjnego w Łodzi, który rozpatrywał skargę rzecznika praw obywatelskich. Dotyczyła ona czynności przewodniczącego Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, który zwrócił zgło- szenie inicjatywy uchwało- dawczej w sprawie zmiany uchwały w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na terenie miasta.
Wymóg parafki radcy prawnego na projekcie
Rzecznik podkreślił w skardze, że w załączeniu do zaskarżonej czynności przedstawiono opinię prawną, w której autor dokonał oceny merytorycznej projektu uchwały, stwierdzając, że brak jest podstawy prawnej do podjęcia uchwały o projektowanej treści, a jej uchwalenie nie tylko byłoby niezgodne z prawem ale w rzeczywistości niweczyłoby cel ustalenia strefy płatnego parkowania.
zNatomiast w toku korespondencji prowadzonej z RPO, przewodniczący rady miasta doprecyzował, że konkretnym powodem zwrotu zgłoszenia inicjatywy uchwałodawczej był fakt, że projektowana uchwała nie uzyskała akceptacji pod względem prawnym (tj. radca prawny urzędu miasta odmówił jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta