Resort rozwoju już nie chce rozmawiać o Intelu
Choć jeszcze niedawno MRiT chętnie informowało o rozmowach z Intelem, teraz już „nie udostępnia informacji”. To pokłosie tego, że w resorcie nie ma ministra, który by odpowiadał za ten obszar.
O tym, że amerykański Intel ma w gminie Miękinia wybudować zakład integracji i testowania półprzewodników, dowiedzieliśmy się w czerwcu 2023 r. Później rozpoczęły się dalsze negocjacje, a rząd uchwałą przyjął program „Krajowe ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych”, z którego na wsparcie tej inwestycji miało popłynąć ok. 7 mld zł. Gdy w trójkącie rząd RP – Komisja Europejska – Intel zakończyły się rozmowy dotyczące tzw. prenotyfikacji, czyli zasad udzielenia pomocy publicznej, w połowie września 2024 r. Pat Gelsinger, zdymisjonowany niedawno CEO Intela, ogłosił, że inwestycja zostanie na dwa lata zawieszona. Dziś trudno przewidzieć, czy będzie dalej realizowana. Nawet jeśli tak, to cała droga biurokratyczna będzie musiała być powtórzona.
To nie zmienia jednak faktu, że na działkę, gdzie miała stanąć fabryka, przeznaczono publiczne pieniądze. Jak już informowaliśmy na łamach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta