Czy po przewrocie w Syrii Izrael stanie po stronie Ukrainy
Prorosyjski reżim w Damaszku padł, Izrael już nie musi się przejmować zdaniem Rosji, która pozwalała mu atakować wrogów na terytorium Syrii.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku Izrael nie zareagował jak Stany Zjednoczone, Unia Europejska i ich inni sojusznicy, nie przyłączył się do sankcji. Był ostrożny ze wspieraniem Kijowa, jako swój wielki wkład w pomoc przedstawiał wysłanie szpitala polowego.
Powodem były kwestie bezpieczeństwa państwa żydowskiego. Syrię Baszara Asada wspierała bowiem nie tylko Rosja, ale i najwięksi wrogowie Izraela – Iran oraz libański Hezbollah. Przez Syrię wędrowała broń, która mogła być użyta przeciwko Izraelczykom, oraz licznie przebywali tam irańscy wojskowi.
Izraelczycy często atakowali cele związane z Iranem i Hezbollahem na syryjskiej ziemi, bo Moskwa, opiekunka Asada, im na to pozwalała. Ataki uzgadniano, dzięki „taktycznej koordynacji” rosyjskie samoloty i rosyjscy żołnierze nie byli zagrożeni.
„Jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta