Musimy być w gotowości z lekami
– Przy ataku z użyciem trucizny leków nie wystarczy dla wszystkich w UE. Potrzebne są fundusze na unijne rezerwy – mówi Laurent Muschel, prezes Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia.
Unijny Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) został utworzony w 2021 roku. Całkowity budżet HERA na lata 2022–2027 to 6 mld euro. Co udało się jak dotąd zrobić dzięki tym pieniądzom?
Przede wszystkim zgromadziliśmy zapas strategiczny o wartości 1,2 mld euro w formie medycznych środków zaradczych na wypadek kryzysu. Środki te zostały przekazane państwom członkowskim, w tym Polsce. To zapas produktów na wypadek ataku o charakterze chemicznym, biologicznym czy nuklearnym, przygotowany z myślą o ochronie obywateli UE.
Jeżeli chodzi o przyszły rok, wyznaczyliśmy sobie cztery priorytety. Pierwszy z nich to przygotowanie środków zaradczych na wypadek epidemii. Poszukujemy leków, które zadziałają w zetknięciu z wirusami o wysokim potencjale patogennym, które mogą wywołać kolejną pandemię. Chcemy być przygotowani na taką sytuację, dlatego pracujemy nad stworzeniem prototypów szczepionek i leków, które mogą być zastosowane w terapii. Na przykładzie Covid-19 nauczyliśmy się, że szybki dostęp do szczepionek jest kluczowy.
Musimy zadbać również o inne obszary, chociażby te związane z diagnostyką, żeby szybko wykrywać infekcje w populacji. Dla przykładu nadal nie mamy szczepionki na HIV, dlatego konieczne jest szybkie wykrywanie zakażenia.
Kolejny priorytet dotyczy zagrożeń chemicznych, biologicznych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta