Ziemię otacza złomowisko
Szybki wzrost liczby satelitów i kosmicznych odpadów może wkrótce sprawić, że niska orbita okołoziemska przestanie nadawać się do użytku. Rośnie ryzyko kolizji.
Panel ONZ ds. koordynacji ruchu w przestrzeni kosmicznej pod koniec października uznał, że konieczne są pilne działania. Wezwał do stworzenia kompleksowej bazy danych obiektów orbitalnych oraz międzynarodowych zasad ich monitorowania i zarządzania nimi.
Dane firmy Slingshot Aerospace z USA pokazują, że ponad 14 tys. satelitów, w tym około 3,5 tys. nieaktywnych, znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej. Dodatkowo w przestrzeni tej unosi się około 120 milionów fragmentów odpadów pochodzących z wystrzeleń, kolizji oraz zużycia, z czego tylko kilka tysięcy jest na tyle dużych, by można je było monitorować.
– Przy tak dużej liczbie obiektów wysyłanych w kosmos musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić bezpieczeństwo w przestrzeni. To oznacza ułatwienie wymiany informacji między operatorami, zarówno publicznymi, jak i prywatnymi, aby unikać kolizji – powiedziała współprzewodnicząca panelu Aarti Holla-Maini, dyrektor Biura ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej. Według niej niska orbita...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta