Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona środowiska: nowe obowiązki dla miast od 20 tys. mieszkańców

10 grudnia 2024 | Administracja i samorząd | Karina Knorps-Tuszyńska

Każde miasto musi zdefiniować swoje uwarunkowania i ze względu na swoją specyfikę określić działania niezbędne do wdrażania – mówi dr hab. Maciej J. Nowak, prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska, zobowiązującą miasta o liczbie mieszkańców od 20 tys. do uchwalania przez radę miasta uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu. Jakie cele należy wyznaczyć w takim planie?

Określanie celów zależy od uwarunkowań miasta. Jednym z priorytetów określonych w ustawie jest niewątpliwie zazielenianie, ponieważ im więcej zieleni w mieście, tym lepiej z perspektywy dostosowywania się chociażby do wysokich temperatur. Warto zatem w skali danego miasta zastanowić się, gdzie jeszcze byłyby pożyteczne.

Poza tym, do działań związanych z adaptacją do zmian klimatu w skali miejskiej zaliczamy zagospodarowanie wody opadowej i roztopowej, wdrażanie odnawialnych źródeł energii w poszczególnych częściach miasta, tworzenie schronów klimatycznych, czyli miejsc, w których zwłaszcza seniorzy mogą się schronić, aby przeczekać najwyższe temperatury czy też odbetonowanie konkretnych części miasta. Każde miasto musi zdefiniować swoje uwarunkowania i ze względu na swoją specyfikę określić działania niezbędne do wdrażania. Dla przykładu, w miejskim planie adaptacji do zmian klimatu Barcelony pojawiają się cele, które mogą prowadzić do redukcji CO2.

Ważne jest, żeby możliwie najmocniej włączać w działania obywateli oraz wzmacniać ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13048

Wydanie: 13048

Spis treści

Reklama

Zamów abonament