Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Otrzymanie dotacji – skutki w PIT, CIT i VAT

30 grudnia 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Bartłomiej Bąk

Status dotacji nie jest jednoznacznie uregulowany w ustawach podatkowych, co w przypadku każdego z tych podatków może skutkować wątpliwościami odnośnie do ustalenia prawa do stosowania preferencji.

Ujęcie dotacji różni się w zależności od podatku, z perspektywy którego są one analizowane. Warto znać skutki podatkowe związane z ich otrzymaniem, co pozwoli je prawidłowo rozliczyć.

Bezpośredni wpływ na cenę w VAT

Samo otrzymanie dotacji nie jest czynnością opodatkowaną VAT. Możliwe jest jednak sfinansowanie z dotacji czynności opodatkowanych (np. dostaw towarów lub świadczenia usług), co może skutkować powiększeniem podstawy opodatkowania VAT po spełnieniu określonych kryteriów.

Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT dotacja jest traktowana jako zapłata za dostawę towarów lub świadczenie usług przez podatnika, jeżeli ma bezpośredni wpływ na ich cenę. W takim przypadku powiększa ona podstawę opodatkowania VAT. Jeżeli nie można stwierdzić jej bezpośredniego wpływu na cenę, to nie jest opodatkowana VAT.

Rozumienie pojęcia „bezpośredni wpływ” na cenę jest przedmiotem sporów z organami podatkowymi oraz rozważań w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE i polskich sądów administracyjnych. Zgodnie z nimi, aby doliczyć wartość dotacji do podstawy opodatkowania VAT, jej celem ma być określona usługa lub dostawa towarów, cena do zapłaty przez nabywcę tej usługi lub towarów ma być proporcjonalnie zmniejszona o wartość dotacji oraz musi być konieczna identyfikacja świadczenia wzajemnego. Prawidłowa interpretacja tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13063

Wydanie: 13063

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament