Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak chronić swoją cyfrową tożsamość i być bezpieczniejszym

30 grudnia 2024 | Ekonomia i rynek | Materiał Partnera WE WSPÓŁPRACY Z ORANGE POLSKA
Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska

Jesteśmy w najbardziej gorącym okresie, jeśli chodzi o aktywność oszustów na portalach sprzedażowych, w tworzeniu fałszywych sklepów czy wysyłce SMS-ów dotyczących np. dopłat do paczek. Nie brakuje też fałszywych ofert z inwestycjami. Jak ustrzec się przed oszustami?

Telefon i internet dają szereg możliwości, ale niosą ze sobą też realne zagrożenia. Anonimowość bądź trudna do sprawdzenia tożsamość, jaką umożliwia w tym wypadku elektroniczny przekaz, to okazja dla przestępców. Oczywiście technologia działa na korzyść gospodarki i społeczeństwa, ale ma też swoją ciemną stronę. Wraz z jej popularyzacją i rozwojem, także metody przestępców stają się coraz bardziej wysublimowane. W ostatnim czasie dotyczy to sztucznej inteligencji: z jednej strony pomocna, z drugiej sprawia, że o potencjalne niebezpieczeństwo w sieci jest coraz łatwiej.

Co warto wiedzieć, aby ustrzec się przed złodziejami i czy jest to możliwe?

Po pierwsze, ważna jest sama wiedza o rodzajach przestępstw oraz o tym, kto zajmuje się ochroną użytkowników internetowej sieci. Jednym z liderów edukacji i ochrony w cyberprzestrzeni jest CERT Orange Polska, jednostka odpowiedzialna za analizę zagrożeń w sieci i ich blokowanie, a także za przekazywanie wiedzy na ten temat.

– Wspomagani sztuczną inteligencją analizujemy i przeszukujemy sieć pod kątem zagrożeń dotykających użytkowników. Wykrywamy zagrożenia za sprawą naszych systemów przeznaczonych do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13063

Wydanie: 13063

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament