Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żyjemy w czasach dwóch rewolucji

30 grudnia 2024 | Ekonomia i rynek | Robert Świerzyński
autor zdjęcia: Dawid Linkowski
źródło: Rzeczpospolita

Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest św. Graalem cywilizacji cyfrowej. Ambicje i cele na tej drodze są olbrzymie. Nie da się ich zrealizować bez rozwoju inteligentnych sieci energetycznych.

Na naszych oczach odbywa się nowa rewolucja przemysłowa. Rozpoczęła się wraz z postępującą cyfryzacją, ale dopiero w ostatniej dekadzie nabrała tempa. Zmiany klimatyczne przyspieszyły dekarbonizację przemysłu, pandemia uruchomiła procesy deglobalizacyjne, a wojna w Ukrainie zmusiła państwa do wzmacniana bezpieczeństwa energetycznego i jeszcze szybszej rezygnacji z paliw kopalnych. Wszystkie te zjawiska stawiają nowe wyzwania nie tylko przed europejskimi przedsiębiorstwami, ale całą branżą energetyczną. Bo rewolucji przemysłowej towarzyszy rewolucja energetyczna.

Jej istotą jest z jednej strony rosnące zapotrzebowanie na energię (od 2000 do 2023 r. w skali świata wzrosło o 49 proc.), z drugiej wymuszona globalnym ociepleniem redukcja gazów cieplarnianych. Potrzebujemy więcej energii, ale nie możemy jej już pozyskiwać w takiej skali z węgla, ropy i gazu.

Święty Graal cywilizacji cyfrowej

Cele, jakie wyznaczyła sobie Unia Europejska, a którym Polska powinna stawić czoła, są niezwykle ambitne. Zgodnie z dyrektywą RED III do 2030 r. co najmniej 42,5 proc. energii wykorzystywanej w UE ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Z ostatnich oficjalnych danych Eurostatu wynika, że w Polsce w 2022 r. było to zaledwie 16,9 proc., a w całej UE 23 proc. Europejska czołówka – Dania, Łotwa, Finlandia – mogły pochwalić się wskaźnikiem na poziomie ponad 40 proc., a lider – Szwecja – aż 66...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13063

Wydanie: 13063

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament