PRS: duży potencjał i wyzwania
Polski rynek najmu instytucjonalnego rośnie najszybciej w regionie dzięki determinacji garstki pionierów – i na razie tak pozostanie.
Ponad 20 tys. pracujących mieszkań i 10 tys. lokali w budowie – to bilans rynku PRS (najem instytucjonalny) w Polsce według szacunków firmy Savills. Z kolei eksperci firmy Colliers szacują pracujący zasób na 20,9 tys. mieszkań – co oznacza wzrost o 111 proc. w ciągu 12 miesięcy. W inwestycjach w budowie jest 7,4 tys. lokali, a w projektach w przygotowaniu 34,6 tys. Jesteśmy zatem najprężniej rozwijającym się rynkiem regionu CEE-6 (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria), gdzie według Colliers pracuje w sumie 89,3 tys. lokali, 10 tys. jest w budowie, a 38 tys. w planach.
Rynek PRS w Polsce rozwija się za sprawą zagranicznego kapitału, chociaż pierwszy duży portfel stworzyło… państwo. Fundusz Mieszkań na Wynajem, pierwotnie w strukturach BGK Nieruchomości, a obecnie PFR Nieruchomości, to ponad 2 tys. lokali. Pionier i lider dał się jednak wyprzedzić dynamicznie rosnącym prywatnym platformom: Resi 4 Rent (fundusz Pimco), Vantage Rent (spółka TAG Immobilien), LifeSpot (fundusz Ares) czy Heimstaden (spółka szwedzka). Nad Wisłą aktywni są również mniejsi gracze.
Rozwój rynku PRS wyhamował – podobnie jak innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta