My, niedopolscy
W książce „Niedopolska” Sławomir Sochaj próbuje na nowo spojrzeć na tradycję i dorobek Ziem Odzyskanych. Na czym polega specyfika Odrzanii/Niedopolski? Czym się ona różni od reszty kraju?
Sławomir Sochaj przypomina genezę historyczną „odzyskiwania” ziem zachodnich, odwołując się m.in. do sugestywnego filmu „Prawo i pięść” (1964). Tożsamość „nowej” Polski kształtowały chaotyczne okoliczności powojenne: przejmowanie kolejnych miejscowości (połączone często z samowolnym zagarnianiem dobytku), obawa przed wcześniejszymi mieszkańcami, zwłaszcza możliwością ich powrotu, a także wieloletnie niedopasowanie do nowych miejsc. Wbrew snutym w latach 40. parahistorycznym narracjom znaczna część „odzyskanych” terenów nie miała żadnego istotnego związku z nowym krajem. I związek ten należało dopiero wypracować.
Właściwie bez tego kontekstu nie da się dobrze zrozumieć procesów rozwoju „Niedopolski”. Również współcześnie jakże często na jej obszarze można spotkać się z odczuciem, że mimo wszystko jest ona postrzegana trochę inaczej niż ta bardziej historycznie osadzona część kraju, która mieściła się w granicach II Rzeczypospolitej.
Kronika pierwszego prezydenta
Tezy zaprezentowane w „Niedopolsce” dają świetną podstawę do dalszej dyskusji o tożsamości Ziem Odzyskanych i ich aktualnej roli w rozwoju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta