Pacjenci sztucznej inteligencji
Czy AI odczłowieczy medycynę? Wręcz przeciwnie – daje szansę, by chory i lekarz znów traktowali się jak ludzie.
Wielu z nas doskonale pamięta ekscytację towarzyszącą uruchomieniu bezpłatnego dostępu do ChatGPT; kiedy z końcem 2022 r. OpenAI zaprezentowało prototyp swojego modelu, o sztucznej inteligencji dyskutowano wszędzie, od osiedlowych sklepików po studia największych stacji telewizyjnych.
Chociaż ChatGPT nie jest pierwszym rozwiązaniem bazującym na sztucznej inteligencji, okazał się pierwszym narzędziem tak dalece demokratyzującym wiedzę o AI. To właśnie generatywna sztuczna inteligencja w formie partnera do rozmowy rozpaliła wyobraźnię milionów ludzi na całym świecie, szybko dzieląc ich na zwolenników i sceptyków szeroko zakrojonego stosowania algorytmów AI.
Podobnie wśród osób związanych z ochroną zdrowia, obok głosów entuzjastycznych, pojawiły się opinie wyrażające niepokój. Medycy i pacjenci zaczęli się zastanawiać, czy upowszechnienie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji nie doprowadzi przypadkiem do dehumanizacji medycyny.
To oczywiście ciekawe rozważania i przysłuchiwałem się im zawsze z dużą uwagą; zdecydowanie bardziej zainteresował mnie jednak zupełnie inny aspekt dyskusji – zdaje się, że o ile wiele osób rzeczywiście przestraszyło się możliwości odczłowieczenia medycyny przez AI, o tyle coraz rzadziej zauważa się, że proces ten dawno już się toczy, a jego przyczyny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta