Krucha płeć
Kobiecy mózg jest nie tyle bardziej kruchy, ile kruchy inaczej niż mózg męski. Częściowo wynika to z działania hormonów płciowych, a częściowo z głęboko zakodowanych różnic w tym, jak komórki z chromosomem Y żyją i umierają.
Kobiecy mózg jest delikatny i kruchy – taka teza krąży od tysięcy lat. Kobiety uważa się za skłonne do depresji, humorzaste, histeryczne i podatne na załamania nerwowe. Jak wiadomo, słowo „histeria” pochodzi od greckiej nazwy macicy. Jeszcze nieco ponad sto lat temu inteligentni Europejczycy wierzyli, że w macicy tkwi źródło potężnych emocjonalnych wybuchów i zaburzeń nerwowych u kobiet. Wcześniej Europejczycy myśleli, że rozzłoszczona, drażliwa macica może wędrować po organizmie, przemieszczać się w górę, mijając żołądek i przeponę, aż do gardła, żeby ostatecznie w jakiś sposób uciskać mózg kobiety.
Chociaż dziś już wiemy, że macica się nie przemieszcza, niektóre z tych przekonań wciąż wśród nas pokutują. Na przykład kobiety mają mieć „humory” w czasie menstruacji albo przed nią. I tak rzeczywiście może się dziać. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) istnieje przecież naprawdę, jednym z częstych jego objawów jest chwiejność nastroju, a u najbardziej pechowych z nas mogą wystąpić nawet krótkotrwałe epizody klinicznej depresji. Nie wszystkie kobiety mają PMS, nie wszystkie dotyka on podczas każdej miesiączki, nie wszystkie mają objawy dotyczące mózgu. Ale wahania hormonów płciowych najwyraźniej bezpośrednio wpływają na mózgi wielu kobiet. Ten wpływ jest dobrze udokumentowany w odniesieniu do dwóch okresów w naszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta