Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadrobić opóźnienia

17 stycznia 1998 | Styl życia | RB
źródło: Nieznane

ROZMOWA: Urbanistom powinno się przywrócić dawną rangę - uważa polski architekt Romuald Loegler

Nadrobić opóźnienia

Dom-Portal w Berlinie ma stanąć w miejscu zbiegu trzech ważnych osi miasta. Artysta proponuje stworzenie forum - znaku, symbolu przestrzennego - który byłby odpowiednikiem agory XXI wieku, miejscem publicznych ceremonii, świątynią uniwersalnej kultury.

FOT. ARCHIWUM

Jaka jest polska architektura osiem lat po przełomie 1989 roku?

ROMUALD LOEGLER: To obszerny temat. Zwrócę uwagę tylko na jeden jego aspekt, który wydaje mi się bardzo istotny. Na pewno nie uporaliśmy się w tym czasie z zasadniczym problemem, jakim jest zaznaczenie obecności nowoczesnej architektury w przestrzeni polskich miast. Nie tworzymy w kraju kompleksów urbanistycznych, które mogłyby zostać odczytane jako akt kreacji architektonicznej. Pojedyncze obiekty lokowane są nieraz w malowniczych miejscach, ale z dala od przestrzeni publicznej. Mam na myśli m.in. słynne rezydencje, o których tak dużo pisze ostatnio prasa jako o przykładach nowoczesności i nowego stylu życia. Na pewno są one jaskółką zmian. W miastach brakuje kompleksów architektonicznych, które pozwoliłyby zauważyć każdemu obywatelowi, że nastąpiła jakościowa zmiana w otaczającej go przestrzeni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1285

Spis treści
Zamów abonament