Odkrywanie Sudanu
Odkrywanie Sudanu
KRZYSZTOF KOWALSKI
Sońjat, Sudan; starożytne naczynia, narzędzia i biżuteria znalezione przez B. Żurawskiego w ruinach świątyni, kilka kilometrów od obecnej doliny Nilu.
FOT. BOGDAN ŻURAWSKI
Historia najwidoczniej lubi się powtarzać: Równo czterdzieści lat temu, w styczniu 1958 roku profesor Kazimierz Michałowski przybył na tereny Nubii wybierać stanowisko do stacjonarnych badań archeologicznych.
Miało to wówczas związek z projektowaną budową tamy w Asuanie, spiętrzeniem wód rzeki i w rezultacie zalaniem wielu bezcennych starożytnych zabytków. Prof. Michałowski, wiedziony intuicją jakiej należy życzyć wszystkim badaczom, przystał wówczas na propozycję wykopalisk w Faras. Skutki tej decyzji okazały się - bez przesady - błogosławione, materialnym dowodem jest cudowna kolekcja fresków, właśnie z Faras, jaka trafiła do Polski. A teraz, Historia, "Magistra Vitae", stawia polskich badaczy przed podobną szansą: na Nilu znowu ruszą budowy zapór.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta