Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwycięskie zielone płuca

17 stycznia 1998 | Nauka i Technika | KF

Ekologia - znak promocyjny "ZPP" kupiło 13 przedsiębiorstw

Zwycięskie zielone płuca

KRYSTYNA FOROWICZ

Niezwykłe pejzaże, słynne w całej Europie rozlewiska Biebrzy i Narwi, Puszcza Białowieska, Jeziora Mazurskie natchnęły grupę ludzi związanych z ochroną środowiska ideą utworzenia Zielonych Płuc Polski. Dziś na ten "kawałek mapy" składa się 9 województw z 362 gminami. Porozumienie "Zielone Płuca Polski" podpisane 13 maja 1988 r. w Białowieży było pierwszym w naszej historii dokumentem odrzucającym rozwój gospodarczy oparty na procesie industrializacji na rzecz rozwoju zgodnie z przesłankami proekologicznymi.

Gdy PRL odeszła do historii....

Parlament przyjął wówczas, 10 lat temu, deklarację w sprawie ZPP jednogłośnie. Gdy PRL odeszła do historii, idea pozostała. Komitety Obywatelskie pięciu województw poparły potrzebę utrzymania porozumienia "ZPP" i pod koniec 1990 r. w Olsztynie doszło do jego renegocjacji.

Termin Zielone Płuca Polski wszedł na stałe do języka politycznego, ekonomicznego, planistycznego, do programów oświatowych szkół i wyższych uczelni.

W ciągu 10 lat ZPP powiększały się kilka razy. Początkowo obszar objął pięć województw północno-zachodnich: białostockie, łomżyńskie, olsztyńskie, ostrołęckie i suwalskie - region obszarowo równy Szwajcarii....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1285

Spis treści
Zamów abonament