Na rynku jest coraz więcej operatorów lokalnych
ŁĄCZNOŚC
Rośnie konkurencja dla Telekomunikacji Polskiej SA
Na rynku jest coraz więcej operatorów lokalnych
Polska ma nadal jedną z uboższych i źle działających sieci telefonicznych w Europie. Liczba linii telefonicznych -- 19, 3 na 100 mieszkańców -- oraz jakość usług telekomunikacyjnych zdecydowanie odbiegają od norm krajów Unii Europejskiej. Nadzieję na poprawę stanu telefonizacji wiąże się z inwestycjami rozpoczętymi przez prywatnych operatorów telekomunikacyjnych. Szacuje się, że w 2000 r. ich sieci będą miały ok. 3 mln abonentów. Ministerstwo Łączności twierdzi, że nie dysponuje danymi na temat wielkości inwestycji ponoszonych przez prywatnych operatorów telekomunikacyjnych. Z akładając, że koszt budowy jednej linii abonenckiej wynosi 1000-1500 dolarów, w ciągu najbliższych 3 lat zainwestują oni 3-4, 5 mld dolarów.
Na mocy ustawy o łączności z 1990 r. na lokalny rynek usług telekomunikacyjny dopuszczono firmy prywatne. Poza operatorami ustawowymi, takimi jak Telekomunikacja Polska SA, jednostki podległe MON, MSW i MSZ, działalność telekomunikacyjną mogły wykonywać także inne podmioty gospodarcze, które otrzymały zezwolenia telekomunikacyjne. Pierwsze zezwolenie na świadczenie powszechnych usług telekomunikacyjnych minister łączności wydał w lipcu 1991 r. firmie Telekom Piła.
Do czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta