Niższe ceny warunkują poprawę konkurencyjności
GOSPODARKA
Jak sprywatyzować i zdemonopolizować infrastrukturę
Niższe ceny warunkują poprawę konkurencyjności
KRYSTYNA BOBINSKA
Chcąc utrzymać stabilne tempo wzrostu gospodarczego oraz zapewnić produkcji krajowej konkurencyjność międzynarodową rząd staje przedkoniecznością restrukturyzacji, prywatyzacji i demonopolizacji dużych przedsiębiorstw państwowych, wśród którychspecjalną rolę odgrywają sektory infrastrukturalne. Osiągnięcie celu w znacznejmierze będzie zależeć od tego, jak ta prywatyzacja zostanie przeprowadzona.
Sektory infrastrukturalne w większości zalicza się do tzw. sektorów strategicznych (np. poczta, koleje, telekomunikacja itp) . Niektóre z nich mają prawny status przedsiębiorstw użyteczności publicznej, inne -- nie. Są wśród nich zarówno sektory przynoszące wysokie zyski monopolowe, jak i takie, które wykazują trwałą stratę a funkcjonują dzięki systemowi pomocy państwa, czyli eksploatacji podatnika. Fakt, że rządy wycofują się obecnie z roli właściciela w sektorach infrastrukturalnych i wprowadzają w nich nowe rozwiązania instytucjonalne jest, według ocen OECD, jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń w rozwoju gospodarczym końca tego wieku.
Te nowe rozwiązania to: prywatyzacja, regulacja tych części sprywatyzowanych sektorów, które stanowią monopol...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta