Prezydent w opałach
USA
Mały przewodnik do prawnych aspektów skandalu w Białym Domu
Prezydent w opałach
WOJCIECH SADURSKI
z st. louis
Skandal w Białym Domu ma nie tylko wymiar polityczny, moralny i obyczajowy, ale także prawny. Przede wszystkim prawny -- twierdzą prawnicy, którzy niewątpliwie na całej sprawie zrobią dobry interes, bez względu na jej zakończenie.
W Stanach Zjednoczonych, gdzie tak wiele norm prawnych tworzonych jest przez sądy, kształt prawa zależy w dużej mierze od precedensów. Ale sprawy, w których jedną ze stron jest prezydent, są tak rzadkie, że precedensów prawie nie ma. Stąd tyle niejasności, dwuznaczności i sporów co do prawnego kontekstu obecnych kłopotów prezydenta Clintona.
Pewne kwestie prawne są jednak bezsporne. Przede wszystkim jeśli nawet okaże się prawdą, że Clinton miał romans ze stażystką Białego Domu Moniką Lewinsky, jedyna sankcja, jaka może go za to spotkać, to dużo wstydu. Jak twierdzi była pracownica Białego Domu Linda Tripp, Monika opowiedziała jej o swym romansie z prezydentem w prywatnych rozmowach, które w tajemnicy przed nią nagrywała na taśmę. Ale taki romans nie będzie miał żadnych reperkusji prawnych dla Clintona, chyba że okaże się, iż winnej sprawie przeciwko niemu, wytoczonej przez Paulę Jones, prezydent pod przysięgą nieprawdziwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta