Konkurencja: wyzwanie i szansa
NOTATKI Z DAVOS
Konkurencja: wyzwanie i szansa
P IOTR ALEKSANDROWICZ
Motywem przewodnim tegorocznego spotkania World Economic Forum w Davos były wyzwania XXI wieku. Jednak od pierwszego dnia widać było, że uczestnicy mają kłopot z ich identyfikacją. Czy w ogóle w przedsiębiorstwie można jeszcze mówić o wieloletniej strategii, skoro nowe technologie tak błyskawicznie zmieniają świat. Czyż strategią w tak zmiennym otoczeniu nie powinna być jedynie zdolność do błyskawicznej adaptacji? A równocześnie, podkreślając niebywałe tempo zmian, jakże często mówiono, że to czy tamto jest nieodwracalne: globalizacja, dominacja rozwiązań rynkowych, postęp technologiczny w zakresie tworzenia i przekazu informacji.
W Davos Europa Wschodnia nie jest już gorącym tematem, podobnie jak Rosja. Mało kto rozważał kwestie makroekonomiczne, bo panuje z grubsza konsensus, że wkroczyliśmy w fazę stałego w zrostu gospodarczego. Nie było i deologicznych dyskusji o kapitalizmie i państwie dobrobytu, bo wszyscy, mniej lub bardziej szczerze, wyznają zasady rynkowe. Biznesmeni i ministrowie powtarzali: gospodarka naszego kraju musi być konkurencyjna, miejsca pracy są kreowane nie przez rząd, tylko przez konkurencyjne rynki.
W Davos nie ma już spektakularnych wydarzeń, które trafiałyby na pierwsze strony gazet, jak jeszcze kilka lat temu wypowiedzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta