Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Optymistyczny finał krótkiego wieku

21 lutego 1998 | Gazeta | AW

NADZIEJE I ROZCZAROWANIA XX STULECIA

Prof. dr Janusz Tazbir: Historia jest szkołą o pustych ławkah

Optymistyczny finał krótkiego wieku

:Badacze romantyzmu powiadają często, że wiek dziewiętnasty był "wielkim stuleciem Polaków". Co można powiedzieć o wieku, który akurat odchodzi. Jaki on był dla Polski i dla Polaków?

JANUSZ TAZBIR: Powiedziałbym, że było to stulecie wielkich nadziei i jeszcze większych rozczarowań. Nie przypominam sobie przypadku, w historii Polski na pewno nie, żeby jakiś naród w ciągu jednego stulecia dwa razy odzyskiwał niepodległość i ją tracił. Były to więc nadzieje, związane z odzyskaniem niepodległości irozczarowania tym, co ztą niepodległością przychodzi, raz po roku 1918, drugi raz -- po 1989. Gdyby ludzie naprawdę się czegoś nauczyli z historii, gdyby to nie była taka szkoła o pustych ławkach, to by wiedzieli, że samo odzyskanie suwerenności, powrócenie na polityczną mapę Europy, nie rozwiązuje wszystkich problemów: nie przynosi dobrobytu, prawdziwej demokracji, nie wyłania od razu dojrzałej elity politycznej. To wszystko przychodzi dopiero z czasem.

Pisze pan otym wksiążce "Polska na zakrętach dziejów"; może więc i historia jest nauczycielką życia, ale w Polsce miała niewielu uczniów. Spróbujmy odpowiedzieć -- dlaczego? Czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1316

Spis treści
Zamów abonament