Warunki i zastrzeżenia
NATO
Debataratyfikacyjna w przyszłym tygodniu
Warunki i zastrzeżenia
Otoczenie przywódcy Senatu Trenta Lotta stwierdza, że debata ratyfikacyjna na plenarnym posiedzeniu ma odbyć się na początku przyszłego tygodnia.
Z ostatnich wyliczeń wynika, że przeciw ratyfikacji zamierza w tej chwili głosować około dwudziestu senatorów. Konieczne jest uzyskanie 67 głosów w stuosobowym Senacie.
Ratyfikowanie przyjęcia Polski, Czech i Węgier do NATO zaleciły Senatowi USA trzy jego najważniejsze komisje, obwarowując jednak swoją zgodę licznymi warunkami i zastrzeżeniami.
W swoim ostatecznym raporcie, rozdanym wczoraj senatorom, Komisja Spraw Zagranicznych stwierdza, że kraje nowo przyjmowane muszą wziąć na siebie całkowitą i wyłączną odpowiedzialność za niezbędną modernizację swoich sił zbrojnych. "USA nie będą pokrywać kosztów tego procesu" -- stwierdza raport, podkreślając, że w przypadku Polski unowocześnienie sprzętu bojowego jest najważniejszym zadaniem sił zbrojnych. Raport dodaje wprawdzie, że niewykluczona jest ograniczona pomoc amerykańska, w postaci gwarancji kredytowych na zakup uzbrojenia i dostaw nadwyżek wyposażenia, ale odbywać się ona będzie na takich samych zasadach jak wobec innych sojuszników z NATO.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta