Mało chętnych
OBYWATELSTWO '68
Inicjatywa prezydenta
Mało chętnych
Inicjatywa prezydenta -- by szybko i przy jak najbardziej uproszczonej procedurze nadać obywatelstwo emigrantom 1968 roku -- na razie nie wzbudziła wielkiego zainteresowania. W praktyce propozycja przyśpieszonej ścieżki nadawania obywatelstwa dotyczy wyłącznie tych emigrantów, którzy wyjechali do Izraela. Ci, którzy dotarli do innych państw, nadal są uważani za Polaków.
Ta różnica w traktowaniu wynika z interpretacji prawa dokonanej przez polskie MSZ. Przypomnijmy, emigranci wyjeżdżali na podstawie nie publikowanej uchwały Rady Państwa z 1958 roku: "Zezwala się na zmianę obywatelstwa polskiego na obywatelstwo państwa Izrael osobom, które opuściły bądź opuszczą obszar Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, udając się na stały pobyt do państwa Izrael izłożyły lub złożą prośbę o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego". 15 lutego 1990 r. MSZ rozesłało do polskich konsulatów pismo z interpretacją tej uchwały. Według niej wszyscy, którzy wystąpili przy wyjeździe o zmianę obywatelstwa, ale nie nabyli obywatelstwa izraelskiego, nadal uważani są za obywateli polskich. Tak więc, jeśli ktoś w 1968 r. wyjechał np. do Szwecji, jest traktowany lepiej niż osoba, która w tym czasie pojechała do Izraela.
Prezydent RP podpisał wczoraj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta