Śmiertelna medycyna
Jednymi z najczęstszych zarzutów kierowanych do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej są błędy i zaniedbania w wykrywaniu nowotworów
Śmiertelna medycyna
ZBIGNIEW WOJTASIń SKI
Zbyt późne wykrywanie chorób nowotworowych sprawia, że w Polsce od lat prawie dwukrotnie więcej osób umiera na raka niż w innych rozwiniętych krajach. Najbardziej dotkliwy jest brak specjalistycznego sprzętu. Ale jeszcze większą bolączką polskiej służby zdrowia jest niedostateczna wiedza onkologiczna lekarzy pierwszego kontaktu.
Nowotwory są drugą przyczyną zgonów. Co roku powodują śmierć ponad 100 tys. osób, ale prognozy są jeszcze bardziej ponure: onkolodzy przewidują, że po 2000 r. liczby zgonów zwiększy się nawet do 120 tys. Polacy zbyt późno zgłaszają się do lekarzy. Niestety, nie bez winy są też medycy, którzy zbyt często lekceważą niepokojące objawy lub po prostu je przeoczają. W efekcie do onkologów najczęściej trafiają chorzy z zaawansowanymi chorobami nowotworowymi. A te trudno leczyć, nawet najnowocześniejszymi i najdroższymi metodami.
Terapia nadziei
Prof. Cezary Szczylik z Warszawy niedawno zainicjował w kraju nowatorskie leczenie wysokimi dawkami leków najczęściej występującego u kobiet raka piersi. Metoda polega na jednoczesnym zastosowaniu najbardziej agresywnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta