Informacje
LISTY
Informacje
Historia nauką życia
Lekturę ciekawego artykułu profesor Elżbiety Chojny-Duch na temat pierwszego w Polsce budżetu państwa zakłóciły mi dwie wątpliwości.
Z czasów studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego pamiętam, że pierwszy pełny budżet państwa uchwalony został w Rzeczypospolitej wroku 1775, awroku 1768 uchwalono jedynie nowy (od 1717 roku) budżet na potrzeby wojska (tak podaje też Stanisław Płaza -- " Historia prawa w Polsce. Zarys wykładu. Część I . Polska przedrozbiorowa" (Kraków 1991) . Z kolei Bogusław Leśnodorski w "Historii ustroju i prawa polskiego" (Warszawa 1994, s. 294) podaje. że "budżet z 1768 roku nie wszedł w życie, dopiero trzeci z rzędu, z 1775 roku stał się podstawą szafowania pieniędzmi skarbowymi".
Większe znaczenie dla czytelników "Rzeczpospolitej" ma jednak inna kwestia -- chodzi o dramatyczny kontekst polityczny wydarzeń drugiej połowy XVIII wieku, o którym w obszernym artykule pani profesor brak jakiejkolwiek wzmianki. Przeciwnie, mowa jest o pracy polskiego króla i jego popleczników "nad nadaniem Polsce kształtu państwa nowoczesnego", co -- niestety -- stwarza wrażenie kontynuacji oficjalnych tez historyków PRL na temat okresu stanisławowskiego.
Gwoli prawdy historycznej trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta