Słabsze wyniki przy dobrej koniunkturze
NAJWIĘKSZE BANKI
Wstępna analiza wyników w 1997 r.
Słabsze wyniki przy dobrej koniunkturze
BłAżEJ L EPCZYńSKI
W ubiegłym roku spadła efektywność 20 największych działających w Polsce banków. Przeciętna rentowność kapitałów (ROE) spadła z 30, 2 do 25, 2 proc. Natomiast rentowność aktywów w ub. r. wyniosła 2, 2 proc. wobec 2, 6 proc. w 1996 r.
Na podstawie wstępnych danych finansowych IBnGR przeprowadził analizę wyników finansowych 20 największych banków w Polsce w 1997 roku. Analiza została przeprowadzona w następujących aspektach: wielkości aktywów i ich jakości, efektywności działania oraz wielkości kapitałów własnych.
W badaniach uwzględniono banki, których współczynnik wypłacalności był na koniec 1997 roku wyższy lub równy 8 proc. Ponadto poddano analizie banki działające na polskim rynku bankowym co najmniej od 3 lat. Pierwsze kryterium selekcji banków wiąże się z tym, że wbadaniach IBnGR uwzględniono tylko te banki, które spełniają wymogi bezpieczeństwa nadzoru bankowego.
Trzy "duże" banki nie spełniały w 1997 roku kryterium minimalnego współczynnika wypłacalności (co najmniej 8 proc. ): Pierwszy Komercyjny Bank SA w Lublinie o sumie bilansowej wynoszącej na dzień 30. 06. 1997 roku 1512, 4 mln złotych, Bank...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta