Korzystanie z miejsc publicznie dostępnych
INWALIDZI
Pozytywne obowiązki państwa
Korzystanie z miejsc publicznie dostępnych
Czy brak urządzeń umożliwiających inwalidom dostęp do plaży imorza jest zamachem na życie prywatne?
Maurizio Botta mieszkający niedaleko Mediolanu w marcu 1991 r. napisał do mera miasteczka Comacchio, że żadna zprywatnych plaż w tamtym rejonie nie jest wyposażona w urządzenia niezbędne inwalidom, aby mieli dostęp do plaży i morza, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rok później, po stwierdzeniu, że nic w tej sprawie nie zrobiono, zwrócił się do władz o zezwolenie na wjazd samochodem na publiczną plażę. Uzyskał zgodę. W sierpniu 1991 r. złożył skargę przeciwko ministrowi żeglugi handlowej i lokalnym władzom, oskarżając je o przestępstwo zaniedbania obowiązków.
W maju 1992 r. sędzia śledczy nakazał umorzenie sprawy z powodu braku dowodów popełnienia przestępstwa ze względu na to, że wszystkie umowy koncesyjne dotyczące prowadzenia plaż zawierały klauzule zobowiązujące osoby prowadzące kąpieliska do wyposażenia ich w urządzenia dla inwalidów. W sierpniu 1997 r. Rada Rejonowa Comacchio przyjęła plan ulepszeń w tej dziedzinie, w którym ustalono, że najpóźniej do końca kwietnia 1999 r. wszystko będzie zgodne z przepisami o kąpieliskach.
W skardze do Komisji Botta zarzucił, że niepodjęcie właściwych kroków przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta