Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bywa taki grubego rozumu. ..

14 marca 1998 | Gazeta | KK

Immanuel Kant: "Śmiech jest to efekt, który powstaje, gdy wytężone oczekiwanie nagle obraca się wniwecz"

Bywa taki grubego rozumu. ..

KRZYSZTOF KOWALSKI

-- Na czym opierał się socjalizm? -- Na Kancie i na Nietzschem.

Uważamy się za naród ludzi dowcipnych, jednak mamy mgliste wyobrażenie o komizmie, czym innym bowiem jest sypanie kawałami, a czym innym świadomość roli komizmu w życiu człowieka i społeczeństwa. Wielu pragnęło zgłębić tę rolę. Może to śmieszne, lecz komizm był i jest przedmiotem dociekań w majestacie nauki. Badano go na gruncie literatury i historii sztuki, a także etnografii, socjologii, psychologii, filozofii, lingwistyki. Każde poważne dzieło z zakresu estetyki zawiera analizę komizmu. A jednak żadna z tych dyscyplin nie zdołała sformułować zadowalającej teorii komizmu. Czyżby byt komiczny wymykał się metodologii naukowej?

Teorie degradacji

Jak to wygląda w praktyce, świadczy przykład z "Przeglądu Filozoficznego". Bohdan Zawadzki podszedł do zagadnienia naukowo i orzekł, że pełna teoria komizmu musi odpowiadać na trzy zasadnicze pytania: "Co to jest komizm? ", "Jakie są warunki komizmu? ", "Dlaczego komizm jest przyjemny? ". Autor nie odstąpił od rygorów nauki, wobec czego napisał: "Zupełnie zadowalającą odpowiedź na pytanie 3:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1335

Zamów abonament