Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

14 marca 1998 | Plus Minus | KR

RAPTULARZ KOŃCA WIEKU

Jak to się stało, że wnaszych społeczeństwach wszystko wymaga natychmiastowej, przyspieszonej reakcji, ostrego pogotowia, nadzwyczajnych środków i specjalnej mobilizacji? Zaki Laedi twierdzi, że nie tyle przybyło "pilnych spraw" do rozwiązania, ile w "rozwiniętych" społeczeństwach zachodnich następuje pod koniec XX stulecia poważna zmiana wstosunku do czasu, przede wszystkim zaś do przyszłości.

Informacje

Zaraz(a)

KRZYSZTOF RUTKOWSKI

"Czasy współczesne charakteryzują się nową i niespotykaną właściwością: pragnienia tak są odległe od ludzkich doświadczeń, że przyszłość rozpływa się w teraźniejszości bez reszty. "

Reinhart Koselleck "Przeszłość przyszłości. Przyczynek do semantyki czasu historycznego"

1.

A lbo ja mam czas, albo czas mnie ma. Alternatywa w życiu podstawowa. Większość mieszkańców globu, a przynajmniej przeważająca większość osób zanurzonych wcywilizacji Zachodu, z jej rynkiem, popytem, podażą, konkurencją itak dalej -- wybrała z owej alternatywy człon drugi. Nawet nie musiała i nie chciała wybierać -- to człon ich wybrał.

Więc większość nie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1335

Zamów abonament