Informacje
DO REDAKCJI
Informacje
Triumf człowieczeństwa
Serdecznie dziękuję z a publikację "Triumf człowieczeństwa" w "Plusie Minusie" nr 9/ 98. Mądry, wyważony tekst p. Zbigniewa Musiała skłania do refleksji nad istotą życia i człowieczeństwa. Przemyślenia autora tchną głębokim humanizmem. Obawiam się, że niestety najróżniejsze "autorytety moralne" (zazwyczaj z własnego nadania) , odpowiedzialne za " rząd dusz", nie są w stanie zrozumieć różnicy między życiem, pojmowanym tylko jako cykl przemian energetyczno-informacyjnych, a człowieczeństwem, nadającym temu życiu sens. Wrozumieniu tych "autorytetów" życie to tylko lokalne i chwilowe zaburzenie entropii.
Ponieważ nikt nie obalił praw entropii, po ustaniu "lokalnego zaburzenia" nie istnieje już nic, zatem człowiek kończy się z chwilą śmierci.
Poglądy prezentowane w tekście są mi bardzo bliskie. Z jednej strony warunkiem człowieczeństwa jest odpowiedzialność za swoje czyny, a z drugiej PRAWO do miłosierdzia. Życie staje się wartością dopiero w połączeniu zczłowieczeństwem, a zatem ze świadomością, odpowiedzialnością i prawem. Kara śmierci (której jestem zwolennikiem) za rozmyślną zbrodnię to, w moim przekonaniu, wymierzenie sprawiedliwości za BRAK człowieczeństwa. Jednostka, odmawiająca innym, poprzez zbrodnię, prawa do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta