W poszukiwaniu nowej tożsamości
PATRIOTYZM I KOSMOPOLITYZM
Zmiany, zachodzące we współczesnej Polsce, Europie i świecie, wymagają innej niż tradycyjna autoidentyfikacji
W poszukiwaniu nowej tożsamości
JANUSZ A. MAJCHEREK
Zachodzące we współczesnym świecie procesy integracji i globalizacji stawiają przed każdym świadomym człowiekiem, Europejczykiem i Polakiem, problem samoidentyfikacji, sformułowania na nowo swojej tożsamości. Uniwersalizacja procesów politycznych i kulturowych wskazywać mogłaby na kosmopolityzm jako postawę naturalną dla współczesnego człowieka. Pojęcie "kosmopolityzmu" obciążone jest jednak wciąż pewnym odium, wynikającym z rozumienia go jako przeciwieństwa patriotyzmu, który z kolei wszędzie na świecie jest waloryzowany pozytywnie. W Polsce słowo to stanowi ponadto epitet, używany przez niektórych ideologów w zestawie z takimi określeniami, jak "relatywizm", "nihilizm" czy "liberalizm", mającymi dezawuować i dyskwalifikować moralnie i politycznie.
Świat powinności i wartości
Kosmopolityzm ma zaś tradycję nie tylko długą i bogatą, ale także zacną.
Gdy kształtował się w starożytności, przełamywał zarówno partykularyzmy i antagonizmy polityczne, jak również dyskryminację rasową, społeczną i narodowościową. Zrywał z tradycyjną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta