Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Starzejemy się wraz z bohaterami

10 kwietnia 1998 | Kultura | AK JB

Aktorzymówią

Starzejemy się wraz z bohaterami

OLGIERD ŁUKASZEWICZ -- kompozytor Edgar Szyller

-- Wszystko wskazuje na to, że pierwowzorem tej postaci był Karol Szymanowski. W lepszym jej zrozumieniu bardzo pomocna okazała mi się książka "Moje spotkania z Szymanowskim". Szymanowski wyznaje przed śmiercią, że "wiele w życiu kochał". I nie ma co ukrywać, że interesowały go przede wszystkim związki homoerotyczne, które dość silnie zakodowane są także w psychice Szyllera. Przybiera to zresztą zarówno wymiar tragiczny, jak i całkiem komiczny.

Wszystkie postacie "Sławy i chwały" są w jakimś stopniu "napędzane historią". Inaczej jest z Szyllerem. Jako artysta żyje trochę poza światem rzeczywistym, bo skoncentrowany jest wyłącznie na własnej muzyce. Zewnętrzność wyraźnie go męczy. Iwaszkiewicz rysuje bardzo ciekawie psychologię swych bohaterów i pokazuje, jak historia potrafi brutalnie wkroczyć w ich intymność. Film Kazimierza Kutza to już moje drugie spotkanie ze "Sławą i chwałą". W młodości brałem bowiem udział w inscenizacji TV z 1974 r. Lidii Zamkow. Wtedy grałem Andrzeja Gołąbka, a w Edgara Szyllera wcielił się Edmund Fetting.

ANNA RADWAN -- Elżbieta Szyller (w młodości)

W pracy nad rolą młodej Elżbiety Szyller przydało mi się wykształcenie muzyczne. Uczyłam się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1358

Spis treści
Zamów abonament