Patent na małpoluda
Skrzyżowanie człowieka z małpą może być kwestią czasu
Patent na małpoluda
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
Dwaj amerykańscy badacze chcą zablokować próby stworzenia za pomocą manipulacji genetycznych chimery, będącej skrzyżowaniem człowieka i małpy. Uczeni wyhodowali już zwierzęta zawierające ludzkie geny i cały chromosom. Uzyskali nawet kozoowcę. Nikt jednak nie wie, do jakiego stopnia człowiek może modyfikować naturę.
Niemal każdego roku biotechnolodzy całego świata informują o zaskakujących doświadczeniach, które jeszcze niedawno były możliwe wyłącznie w powieściach fantastycznonaukowych. Najpierw powstały w laboratoriach myszy z genem ludzkiego czynnika wzrostu -- dwukrotnie większe od naturalnych gryzoni. W Wielkiej Brytanii i USA od kilku lat hodowane są zmienione genetycznie świnie, których narządy już niedługo będzie można w ykorzystać do przeszczepów u ludzi. Powstały też całe stada transgenicznych zwierząt -- owiec, kóz, i krów, wytwarzających w mleku ludzkie białka, przeznaczone do produkcji poszukiwanych leków.
Chimery nowoczesnej mitologii
Korzyści, jakie przynoszą tego rodzaju badania, nie podlegają żadnej dyskusji. Postęp badań jest jednak tak duży, że sami specjaliści się zastanawiają, jakie są ich granice i konsekwencje. Do wyhodowania monstrum będącego np. skrzyżowaniem człowieka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta