Święty Onufry na włościach
KOŚCIOŁY
Prawosławna cerkiew z Podlasia odzyskała 290 hektarów
Święty Onufry na włościach
ZBIGNIEW LENTOWICZ
-- Od tej czerwonej taśmy uwiązanej do pnia, hen, po linię drzew, tam teraz kończy się nasze -- dłoń ojca Paisjusza powoli wędruje od czerniejących zagonów w stronę suchych traw i potężnych dębów na nadbużańskich łęgach. Młody, rumiany przeor monasteru w Jabłecznej z dumą zakreśla łuk, który na horyzoncie znaczy granicę klasztornych włości: w ostatni poniedziałek zatwierdzona została ugoda z państwem, przesądzająca o powrocie do prawosławnej Cerkwi 290 hektarów. -- Zawsze tutaj mówiono: grunty klasztorne, choć przecież to teraz majątek nas wszystkich -- diecezjalny -- prostuje skwapliwie brodaty ihumen, a czarny skraj jego sutanny odbija się w tafli jeziorka jak w kryształowym zwierciadle.
Bogusław Skręta, wicedyrektor Departamentu Wyznań w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, potwierdza, że ugoda zawarta przed ministrem SWiA RP 23 marca jest wyjątkowa. To pierwszy przypadek, kiedy państwo oddaje Kościołowi prawosławnemu odebraną w przeszłości ziemię w takich rozmiarach.
-- Prawie trzysta hektarów z popegeerowskich zasobów Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oznacza już prawdziwe przedsiębiorstwo. Nie da się takiego areału uprawiać jak przyparafialnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta