Przeszłe zdarzenia, obecne zobowiązania, przyszłe korzyści
Prawny i księgowy aspekt zobowiązań spółki, czyli rezerwy w bilansie
Przeszłe zdarzenia, obecne zobowiązania, przyszłe korzyści
ANALIZA
GERTRUDA KRYSTYNA ŚWIDERSKA ANDRZEJ WI śNIEWSKI
W rozumieniu kodeksu cywilnego zobowiązanie to stosunek prawny polegający na tym, że jedna osoba (wierzyciel) może żądać od drugiej osoby (dłużnika) świadczenia. Dłużnik świadczenie to powinien spełnić, przy czym może ono oznaczać działanie lub zaniechanie. Powstanie stosunku zobowiązaniowego stwarza więc między jego stronami więź prawną.
W stosunku zobowiązaniowym wyróżnia się trzy elementy: podmioty (osoby fizyczne lub prawne) , między którymi on zachodzi, oraz przedmiot i treść stosunku prawnego.
Wierzyciel jest podmiotem uprawnionym, a dłużnik podmiotem zobowiązanym. Przedmiotem zobowiązania jest świadczenie, tj. określone zachowanie dłużnika. Treścią zobowiązania są uprawnienia wierzyciela i odpowiadające im (będące korelatem tych uprawnień) obowiązki dłużnika. W terminologii prawniczej zobowiązanie z punktu widzenia wierzyciela jest więc nazywane wierzytelnością, a z punktu widzenia dłużnika -- długiem.
Wierzytelność i dług są w tym rozumieniu traktowane jako synonim pojęcia "zobowiązanie".
W rachunkowości wierzytelność określana jest jako należność, natomiast termin...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta