Twierdza telewizja
MEDIA
Woronicza nie poszło wobec nowej władzy na ustępstwa. Bo wie, że jeśli raz się wejdzie na drogę ustępstw, to końca jej nie będzie widać.
Twierdza telewizja
MACIEJ ŁęTOWSKI
Media publiczne mają obiektywnie informować, wszechstronnie edukować i dostarczyć ambitnej kultury. Tak brzmi oficjalne zamówienie. Ale naprawdę politycy oczekują od publicznych mediów, że będą trampoliną do władzy, konkurenci -- źródłem pieniędzy, a widzowie i słuchacze -- producentem niewybrednej rozrywki. Hipokryzja jest zatem powszechna.
Jeszcze przed wyborami (w sierpniu) Marek Jurek zapowiedział, że "prawica rozpocznie prace nad szybką zmianą ustawy o radiofonii i telewizji po to, by skrócić kadencję obecnej rady nadzorczej".
Wybory przebiegły po myśli prawicy, więc przystąpiono do szturmu na Woronicza, .. tym razem z dużo lepszych pozycji. Zwłaszcza że w rządowej szufladzie znaleziono projekt nowelizacji ustawy napisany przez Krajową Radę RTV. Krajowa Rada zaprojektowała mianowicie odwołanie rad nadzorczych TVP i PR przez ministra skarbu. Wystarczyło więc tylko przesłać ten projekt na Wiejską. Krajowa Rada protestowała, bo nie spodziewała się zmiany lokatora w pałacach rządowych. "Zmiana rządu nie powinna pociągać za sobą zmian w publicznym radiu itelewizji -- suplikował Bolesław Sulik. Mogłoby to bowiem narazić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta