Koral koloru mniej koralowego
Efekt cieplarniany zagrażarafom u wybrzeży Australii
Koral koloru mniej koralowego
KRYSTYNA F OROWICZ
Blisko 70 proc. korala uległo zagładzie w archipelagu wysp w okolicach Tahiti, a w 100 proc. wokół archipelagu Samoa. Także Wielka Rafa Koralowa, rozciągająca się na 2 tys. km wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, poniosła dotkliwe straty. Niepokojące wieści napływają także z Karaibów.
Koralom grozi zagłada. W tym roku sytuacja stała się alarmująca. Oceanografowie stwierdzili stały wzrost temperatury wody morskiej, w niektórych miejscach znacznie przekraczający 30 st. Cw partiach na głębokości do 15 m, czyli tam gdzie rozwijają się jego ławice. Przegrzewanie wód oceanów jest o wiele poważniejsze, niż się spodziewano. I nie ma wątpliwości, że są to skutki efektu cieplarnianego - twierdzą zgodnie oceanografowie i klimatolodzy. Obumieranie korali uczeni odnotowali już wcześniej, 10 lat temu we wszystkich tropikalnych rejonach świata. Obecnie proces ich zamierania obserwowany na całym świecie jest szybszy niż kiedykolwiek udało się to zauważyć.
Chronią wyspy przed falami
Zdobienie piersi pań nie jest przeznaczeniem "korala koloru koralowego" jak powszechnie się zauważa. Matka-natura wyznaczyła mu cel: powolne budowanie raf. Tworzą one bariery, które mają chronić tropikalne wyspy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta