Hurtem połączeni
Sposób na konkurencjęzzachodnimi sieciami
Hurtem połączeni
Polscy hurtownicy, którzy w odpowiedzi na ekspansję zachodnich sieci handlowych, zaczęli łączyć się w grupy zakupowe, teraz zaczynają tworzyć wspólne organizacje handlowe z kupcami. Modelem stają się holdingi łączące hurtowników, detalistów, anawet producentów. Pierwszy z nich -- Lewiatan chce już w przyszłym roku wejść na giełdę.
O ile przełom lat 80. i 90. należał w polskim handlu do detalistów -- tysięcy drobnych i większych kupców, którzy z dnia na dzień zakładali własne sklepy -- o tyle w połowie lat 90. o rozwoju handlu decydują hurtownicy.
-- Hurt jest teraz motorem zmian w polskim handlu -- ocenia Andrzej Grzywaczewski z firmy badawczo- doradczej Company Assistance (CAL) . Przed 4-5 laty hurtownicy w odpowiedzi na inwazję zagranicznych sieci handlowych zaczęli się jednoczyć, tworząc grupy zakupowe. -- Poczuliśmy wpływ konkurencji -- wyjaśnia Andrzej Worsztynowicz prezes Sieci Delko SA, jedynej w kraju spółki z czysto polskim kapitałem, która skupia hurtownie chemii gospodarczej i kosmetyków.
Przykład z Zachodu
W Polsce działa teraz kilkanaście grup zakupowych grupujących kilkaset hurtowni różnych branż i zaopatrujących kilkadziesiąt tysięcy sklepów. Początkiem hurtowej integracji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta