Tajemnica Robinsona
Świat oceanów w Lizbonie
Tajemnica Robinsona
WOJCIECH KLEWIEC
Arcydzieło Daniela Defoe to powieść awanturnicza i dydaktyczna, oparta częściowo na "Podróży dookoła świata" Dampiera, częściowo zaś na autentycznej relacji żeglarza Alexandra Selkirka -- ta znana od dawna geneza przypadków Robinsona Crusoe została podana w wątpliwość w Portugalii. Ukazała się tam bowiem książka, której teza głosi, że dzieje nieśmiertelnego rozbitka zadziwiająco przypominają losy pewnego portugalskiego poszukiwacza przygód, zmuszonego do ucieczki z kraju. Publikacja zwraca na siebie uwagę zwłaszcza w tych dniach, ponieważ już 21 maja w Lizbonie zostanie oficjalnie otwarta Wystawa Światowa Expo '98. Ekspozycja ma między innymi przypomnieć o odkryciach geograficznych dokonanych przez portugalskich żeglarzy. Urządzono ją 500 lat po tym, jak jeden z nich, Vasco da Gama, przetarł morski szlak do Indii.
Fernanda Durao Ferreira, autorka książki "Portugalskie korzenie Robinsona Crusoe", utrzymuje, że Daniel Defoe, tworząc postać swego bohatera musiał znać dole i niedole niejakiego Fernao Lopesa, Portugalczyka, którego oskarżono o zdradę, a następnie obcięto uszy, nos, prawą rękę i lewy kciuk. Aby ocalić, co pozostało, nieszczęśnik zbiegł na Wyspę Św. Heleny, gdzie zmarł w 1546 r. Jak wynika z XVI-wiecznych kronik, spisanych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta